Sayfa Yükleniyor
Yaşam İçin Yarış

Background

Cancer is one of the leading causes of death in the worldand most people know someone who has been diagnosed with one of the 200 types. Thankfully, many people now survive for many years following diagnosis but unfortunately, millions aren’t so lucky.

1 in 6 people, globally, die from cancer and no-one knows where or when it will strike next.

Geçmiş

Kanser dünyadaki en önemli ölüm nedenlerinden biri haline gelmiş olup nerdeyse her birey, çevresinde,   200 kanser türünden  biri ile teşhis edilmiş en az bir kişi tanımakta. Neyse ki, erken teşhis ve yapılan araştırmalarla bulunan tedavi şekilleri sonucunda artık  yıllarca hayatta kalınabilmekte. Ancak hala  milyonlarca insan bu kadar şanslı değil.

Dünyada, her 6 kişiden 1’i kanserden ölmekte ve hiçkimse kanser riskinden muaf değil; ne zaman ve ne şekilde ortaya çıkacağını kimse bilmiyor.

Cancer in Turkey

According to Prof. Dr. Mahmut Gümüş, the head of the Turkish Cancer Society of Medical Oncology, incidence rates in Turkey are “somewhat” above the world average, but below that of European countries.

According to Gümüş, there is an overall increase in cancer incidence rates both in Turkey and the western world.

Previous research conducted in Turkey shows lung cancer is the most widely seen type of cancer among males, whereas breast cancer is the most widely seen among women.

Other widely seen types of cancer among males in the country are prostate cancer, colon cancer and gastric cancer, whereas lung cancer and colon cancer are seen among women.

Türkiye’de Kanser  

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş’a göre, Türkiye’deki kanser oranları dünya ortalamasının üzerinde olmakla birlikte Avrupa ülkeleri ortalamasının altında.

Gümüş’e göre, hem Türkiye’de hem de batı dünyasında kanser görülme oranlarında genel bir artış var.

Türkiye’de yapılan önceki araştırmalar, akciğer kanserinin erkekler  arasında en yaygın görülen kanser türü olduğunu gösterirken, meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür.

Ülkede erkekler arasında yaygın olarak görülen diğer kanser türleri prostat kanseri, kolon kanseri ve mide kanseri iken, kadınlar arasında akciğer kanseri ve kolon kanseri görülür.


Cancer in Turkey – statistics from 2018

Total population:  81,916, 866

Number of new cases: 210, 537.

Number of deaths: 116, 710

Number of prevalent cases (5-year): 470, 851

This year, between 400 and 500 people in Fethiye will be diagnosed with one of the 200 types of cancer.

 

Türkiye’de kanser istatistikleri– 2018

Ülke nüfusu: 81,916, 866

Yeni vakalar: 210, 537.

Kanser sebeli ölümler: 116, 710

Önceki yıllardaki vaka sayısı (5 yıl önce): 470, 851

Bu yıl Fethiye’de,  yaklaşık 500 kişiye kanser teşhisi konulduğu bilinmektedir.

Race For Life UK

In the summer of 1994, a new charity event arrived which changed the fundraising landscape in the UK for ever.

Cancer Research UK’s Race for Life is a series of events raising money for research into all 200 types of cancer.It started with a group of friends gathering in a London park to raise awareness and funds for research into breast cancer. They raised money by asking friends and family to sponsor them for a small amount of money for completing the event.

The following year, the race was extended to six venues. It has since continued to grow year on year to become one of the UK’s largest fundraising events,

Tesco, one of the country’s largest supermarkets, has been the proud partner of Race For Life for the last 18 years. Hundreds of thousands of Tesco colleagues and customers have taken part in Race for Life events and over the years have raised over £45 million to support vital research.

Over the past 24 years, more than 8 million people have taken part in Race for Life UK, raising over £860 million to fund the charity’s life-saving work.

 

Yaşam İçin Yarış, Birleşik Krallık (UK)

1994 yazında, İngiltere’de bağış toplama ortamını sonsuza dek değiştiren yeni bir hayır etkinliği düzenlendi.

İngiltere’deki gerçekleştirilen Yaşam için Yarış, tüm kanser türlerini araştırmaya yönelik çalışmalar için bağış  toplayan bir dizi etkinliktir. Herşey, Meme kanseri araştırmalarına ilişkin farkındalık ve fon sağlamak için Londra’daki bir parkta toplanan bir grup insanın etkinliği ile başladı. Arkadaşlarından ve ailelerinden, etkinliği tamamlamaları için küçük bir miktar para isteyerek sponsor olmalarını sağladılar.

Ertesi yıl, yarış altı farklı mekanda düzenlenmeye başlandı. Her yıl etkinlik yayolarak büyümeye devam etti ve İngiltere’nin en büyük bağış toplama etkinliklerinden biri oldu.

Ülkenin en büyük süpermarketlerinden Tesco, son 18 yıldır Yaşam için Yarış’ın  gururlu ortağı olmaya devam etmektedir. Yüzbinlerce Tesco çalışanı ve müşterisi, Yaşam için Yarış etkinliklerine katıldı ve yıllar geçtikçe hayati araştırmaları desteklemek için 45 milyon sterlinin üzerine bir bağış toplandı.

Geçen 24 yıl boyunca, 8 milyondan fazla kişi Yaşam için Yarış  İngiltere’de yer aldı ve hayır kurumunun hayat kurtarıcı çalışmasını finanse etmek için 860 milyon sterlin bağış toplandı.

Yaşam İçin Yarış (Race For Life) Fethiye

In 2015, local British residents, Chris and George Rimmer, organised the first Yaşam İçin Yarış event in Fethiye.

60 people turned out to run, jog or walk a 5km course starting and finishing outside the home of Chris and George in Çalış.

The following year, George, Chris and a group of local residents went on to organize the first official Yaşam İçin Yarış in Fethiye.

Yaşam İçin Yarış Fethiye has become an annual event and is now in it’s fifth year.

Yaşam İçin Yarış covers a 5km route and entrants can run, jog or walk the course.

Yaşam İçin Yarış is the race that isn’t a race! Entrants can run, walk or jog and people of all ages and abilities are welcome to take part.

It’s a time to get together with friends and family. It’s not about being the fastest or the fittest; it’s about uniting together against a disease that affects us all in some way.

 

Yaşam İçin Yarış (Race For Life) Fethiye

2015 yılında Fethiye’ye yerleşmiş İngiliz sakinleri Chris ve George Rimmer, Fethiye’de ilk Yaşam İçinYarış etkinliğini düzenledi.

Çalış’ta Chris ve George’un evi dışında başlayan ve biten 5km’lik bir parkurda koşmak veya yürümek için 60 kişi katıldı.

Ertesi yıl, George, Chris ve bir grup yerel sakin, Fethiye’deki ilk resmi Yaşam İçin Yarış’ı organize etmeye başladı.

Yaşam İçin Yarış Fethiye yıllık düzenlenen bir etkinlik haline geldi ve şu anda beşinci yılında.

Yaşam İçin Yarış, 5km’lik bir rota izliyor ve yarışmacılar koşu yapabilir veya yürüyüş yapabilirler.

Yaşam İçin Yarış, yarış olmayan bir yarış aslında.  Katılımcılar koşabilir, yürüyebilir ve her yaştan ve yetenekten insan katılabilir.

Arkadaşlarınızla ve ailenizle bir araya gelmenin zamanı geldi. En hızlı ya da en uygun kişi olmakla ilgili değil; hepimizi bir şekilde etkileyen bir hastalığa karşı birleşmekle ilgili bir etkinlik bu!

 

Where does the money go?

In Fethiye we only have one Oncology department at the Fethiye Devlet Hospital. This department offers a limited range of service to a community of more that 150,000 people.

The money raised in the 2015, 2016 and 2017 Yaşam İçin Yarış events provided equipment for the Devlet Oncology department.

In 2015 the money raised was used to buy an Endoscope –  A medical instrument used for visual examination of the interior of a body cavity or a hollow organ such as the colon, bladder, or stomach.

In 2016 the money raised was used to buy a Bronchoscope –  A thin, flexible instrument with a lighted viewing tube that is used to visualise the air passages to the lungs.

In 2017 the money raised was used to refit the chemotherapy ward with new chairs, side tables and a fridge. A machine for cleaning the endoscpe was also purchased.

2018 was the biggest event yet and raised 124,500 TL, which is being used to help cancer patients in Fethiye receive life saving treatment.

Para nereye gidiyor?

Fethiye Devlet Hastanesi’nde sadece bir Onkoloji bölümümüz var. Bu bölüm ancak 150.000 kişiye kadar sınırlı bir hizmet sunabilmekte.

2015, 2016 ve 2017’da toplanan parayla bu Onkoloji Bölümü’ne ekİpmanlar sağlanmıştır.

2015 senesinde toplanan parayla Endeskopi cihazı alındı. Bu alet ile vücudun dışardan görsel olarak erişilemeyen organları taranıyor (mide,bağırsak ve böbrek gibi).

2016’da toplanan para ile Bronskopi cihazı alındı. Bu ince ve ışıklı aletle akciğerler ve solunum yolları içerden taranıyor.

2017’de toplanan para ile Kemoterapi cihazının yanı sıra, ihtiyaç olan sandalye, masa ve buzdolabı sağlanmış, aynı zamanda Endoskopi cihazının temizlenmesinde kullanılan bir cihaz alınmıştır.

2018 yılı etkinliği, şimdiye kadarki en büyük etkinlik oldu  124.500 TL toplandı!  Fethiye’deki kanser hastalarının teşhis- tedavi almalarına yardımcı olmak için halen kullanılmaktadır.

 

 

 

Comments are closed.

Yacht Classic
Yacht Classic
Turkey Homes
Turkey Homes
Spectrum
Spectrum
Sinan’s Place
Sinan’s Place
King Emlak
King Emlak
Ölüdeniz Hash House Harriers
Ölüdeniz Hash House Harriers
FETAV
FETAV
Fethiye Times
Fethiye Times